Obligacje korporacyjne - zalety i wady takiej formy oszczędzania
- obrony
- 22 gru 2014
- 2 minut(y) czytania
Można zastanowić się nad ulokowaniem gotówki w korporacyjne obligacje zwłaszcza, gdy ktoś chciałby być zainteresowany stabilnym oszczędzaniem w czasie przekraczającym wiele miesięcy, a najlepiej przez kilka lat.
Z powodu bezpieczeństwa inwestycji istotne może być to, czy papiery korporacyjne mają zabezpieczenie, czy też nie posiadają odnotowanego zabezpieczenia. Przed kupnem danych papierów wartościowych powinno zapoznać się z kondycją finansową emitenta, żeby uniknąć przykrej niespodzianki takiej jak upadłość firmy.
Poziom oprocentowania tego typu papierów jest zmienny lub też z góry ustalony. W przypadku stałego oprocentowania bywa to oprocentowanie zazwyczaj uzależnione od tzw. stałej marży podanej przez emitenta i od wartości WIBOR podawanego przez banki (w opcji zwykle trzy albo sześciomiesięcznej). Nominalna cena pojedynczej obligacji ma wartość zazwyczaj tysiąc złotych, choć bywają na rynku wtórnym też obligacje za 100, 10000 czy nawet 100 000 zł.
Pozyskując obligacje korporacyjne na pierwotnym rynku, powinno się zwracać szczególną uwagę na taki aspekt, czy obligacje zostaną wprowadzone na rynek Catalyst, gdyż bez takiego zapewnienia trudno w późniejszym terminie o odsprzedanie obligacji (ich całości lub części) przed okresem ich zapadalności.

Zakup papierów spółek na rynku Catalyst objęty jest niższą prowizją, niż w sytuacji kupna akcji. Przykładowo w mBanku opłata prowizyjna wynosi 0,19%, przy czym minimalna jej kwota wynosi trzy złote.
Ważne jest, aby określić długość czasu na jaki chcemy zamrozić kapitał. Zostając długoterminowym inwestorem, z powodu prowizji od zakupu i kosztu na Catalyst często trochę wyższej od nominalnej, należy pozyskiwać minimalnie na półtora roku, a najlepiej na dwa do trzech lat lub na dłuższy okres, jeżeli jest taka możliwość, co może mieć miejsce w przypadku obligacji bankowych.
Należy również weryfikować w dokumentach emisyjnych, czy podano zapis zezwalający na możliwość wcześniejszego wykupu owych obligacji na żądanie emitenta. W takim przypadku pozyskując papiery wartościowe na rynku Catalyst np. w środku trwania emisji, zakładany przez inwestującego przychód może być mniejszy od pierwotnie zakładanego.
Dużo bardzo wartościowych informacji o problemach z danymi firmami pojawia się w serwisie GaleriaFinansowa.
Comments